کد خبر : 13058 تاریخ انتشار : 1395/08/04 - 10:03 تعداد بازدید : 639

معاون غذا و دارو فسا هشدار داد:

هشدار در خصوص مصرف کالاهای سلامت محور قاچاق

فرآورده هاي سلامت محور از قبيل مواد دارويي، مكمل ها، مواد غذايي و آشاميدني، ميوه جات، محصولات آرايشي و بهداشتي، تجهيزات و ملزومات پزشكي خارجي بايستي داراي برچسب رهگيري و رديابي اصالت باشند.

به گزارش ايفدونا - Ifdona ، معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشكي فسا درخصوص كالاهاي سلامت محور فاقد برچسب رهگيري و كنترل اصالت هشدار داد و گفت: اين محصولات از روی عمد و با قصد متقلبانه از لحاظ هویت،منشاء و یا هردوی آنها بسته بندي شده اند. وقتی مصرف کننده به طور کامل نداند که چه چیزی مصرف می کند و از هویت محتویات بی اطلاع باشد هرگونه خطری محتمل می شود. متاسفانه یکسری افراد سودجو به صورت غیر قانونی در ایران و برخی از کشورهای همسایه محصولات سلامت محور تقلبی تولید کرده و این مواد را در بسته بندی هایی با مارک های خارجی معتبر به دست مصرف کننده می رسانند.
دكتر صفورا محبي در پاسخ به اين سوال كه آیا می توان به محصولاتي که به طور قاچاق وارد کشور می شوند اعتماد و مصرف کرد پاسخ داد: محصولات سلامت محور قاچاق غالبا تقلبی بوده و از کیفیت پایینی برخوردار هستند و عوارض جانبی مصرف آنها بسیار زیاد و خطرناک است. به دلیل آنکه روند انتقال و توزیع آنها قانونی نیست اطلاعات دقیقی در خصوص محل تولید، نحوه تولید، کشور سازنده، فرمولاسیون، شرایط نگهداری و نقل و انتقال آن، تاریخ مصرف و تغییر در محتوای محصول وجود ندارد و هیچ کس مسئولیت عواقب پیش آمده توسط محصول را پذیرا نیست. حتی چنانچه این محصول اصل هم باشد باز هم قابل اعتماد نیستند و مصرف انها خطرات جدی را به دنبال دارد.درضمن احتمال آلودگی این فرآورده ها به مواد شیمیایی همچون باقی مانده سموم دفع آفات نباتی، مواد رادیواکتیو، سموم ناشی از رشد قارچ ها و کپک های ناشی از حمل و نقل و نگهداری نامناسب به دلیل عدم نظارت بر تولید و حمل و نقل آنها وجود دارد. گاها اين محصولات به صورت فله ای از کشورهای عربی وارد کشور می شوند و دلالان و قاچاقچیان با افزودن یکسری مواد کیفیت آنها را پائین آورده و باعث آلودگی و خیلی مسائل دیگر نیز می شود.

معاون غذا و دارو فسا درخصوص اينكه چگونه می توان از مجاز و اصل بودن كالاهاي سلامت محور اطمینان حاصل کرد گفت: فرآورده هاي سلامت محور از قبيل مواد دارويي، مكمل ها، مواد غذايي و آشاميدني، ميوه جات، محصولات آرايشي و بهداشتي، تجهيزات و ملزومات پزشكي خارجي بايستي داراي برچسب رهگيري و رديابي اصالت باشند. بحث كالاهاي سلامت محور تقلبی و قاچاق اکنون از معضلات دنیاست و سازمان بهداشت جهانی را به شدت درگیر کرده است. اکنون در ایران سامانه الصاق برچسب اصالت كالاهاي سلامت محور پیش بینی شده که پیشرفته ترین سیستم در دنیاست و قابلیت شناسایی محصولات تقلبی و قاچاق را به مصرف کننده می دهد. به این ترتیب هر محصولی در زمان ورود به کشور به این برچسب ها مجهز می شود. مصرف کننده می تواند زمان تهیه محصول از اصل بودن آن اطمینان پیدا کند. این برچسب ها برای هر قلم کالا به صورت یکتا بوده و غیر قابل تکرار برای قلم کالای دیگر است. این برچسب ها متصل به سامانه های شناسایی و رهگیری بوده که با ارسال کد از طریق پیامک  تلفن گویا و یا اینترنت اطلاعاتی درخصوص اصالت کالا، تاریخ تولید و انقضا، احتیاط مصرف به خریدار کالا منتقل می شود.محل الصاق برچسب کنترل اصالت و سلامت به گونه ای است که تمامی محل های بازگشایی(درب های) بسته بندی فرآورده های قابل خرید و فروش یا قابل مصرف توسط مصرف کنندگان در هر نوع بسته بندی اعم از جعبه مقوایی، قوطی فلزی و پلاستیکی، شیشه ای و تیوپی و .... را پلمپ می نماید و برای مصرف کننده اطمینان بخش و قابل پیگیری می باشد.

مطالب مرتبط

ارسال نظر

ثبت ديدگاه


آدرس ايميل شما منتشر نمی شود.

اعداد بالا را وارد نمایید*

ديدگاه‌ها 0 ديدگاه