کد خبر : 13055 تاریخ انتشار : 1395/08/04 - 08:40 تعداد بازدید : 3365

كارشناس تجويز و مصرف منطقي داروي دانشگاه همدان هشدار داد:

بوتوليسم از كشنده ترين انواع مسموميت هاي غذايي

كارشناس تجويز و مصرف منطقي داروي دانشگاه همدان، بوتوليسم را از كشنده ترين انواع مسموميت هاي غذايي نام برد.

به گزارش ايفدونا - Ifdona ،

دكتر مجيد حنيفه در چهارمين روز از هفته پيشگيري از مسموميت ها با عنوان پيشگيري از مسموميت هاي ناشي از مواد غذايي و گياهان سمي در گفتگو با روابط عمومي معاونت غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي همدان گفت: باكتري ها، ويروس ها، قارچ ها، مواد افزودني غير مجاز، فلزات سنگين، باقيمانده سموم نباتي از عوامل مهم ايجاد مسموميت هاي غذايي محسوب مي شود.

وي افزود: مسموميت با مواد غدايي مي تواند در اثر آلودگي غذا در جريان توليد فرآورده هاي غذايي، تهيه و نگهداري آنها ايجاد شود.

دكتر حنيفه،‌ بوتوليسم را از كشنده ترين انواع مسموميت‌هاي غذايي برشمرد و گفت: بوتوليسم در اثر مصرف مواد غذايي  مانند سوسيس، كالباس ، كنسرو ماهي، كنسرو ذرت، كنسرو لوبيا، كشك خام و عسل طبيعي كه در شرايط نامناسب و غير بهداشتي تهيه و نگهداري شده اند ايجاد مي شود.

وي اظهار كرد: علايم و نشانه هاي بوتوليسم به صورت تاخيري (12 تا 24 ساعت بعد از مصرف غذاي آلوده به باكتري) و به صورت تاري ديد، دوبيني، افتادگي پلك، عدم توانايي حركتي، سختي در بلع، اختلال تكلم و يبوست ظاهر مي شود.

 كارشناس تجويز و مصرف منطقي دارو، اسهال  را از شايعترين نشانه در بسياري از مسموميت‌هاي غذايي بيان كرد و افزود: از مصرف كنسروهايي كه در قوطي آنها آثار نشت، برآمدگي و فرو رفتگي و زنگ زدگي مشاهده مي شود خودداري كنيد.

وي مسموميت با گياهان را يكي از شايع ترين علل بروز مسموميت هاي اتفاقي در كودكان در جهان عنوان كرد و گفت: در منزل خود از نگهداری گیاهان تزئینی که دارای میوه ها و ظاهر جذاب برای کودکان است خودداری كنيد، کنجکاوی ذاتی کودکان زیر 5 سال و وجود جذابیت در شکل و رنگ بخشهای مختلف یک گیاه سمی منجر به بلعیده شدن آن توسط کودک می شود.

دكتر حنيفه افزود: در صورت بلعيدن قسمت هاي مختلف يك گياه مانند ميوه، دانه و برگ آن توسط كودكان حتمآ با مركز اطلاع رساني داروها و سموم با شماره 1490و190 تماس بگيريد.

 

 

مطالب مرتبط

ارسال نظر

ثبت ديدگاه


آدرس ايميل شما منتشر نمی شود.

اعداد بالا را وارد نمایید*

ديدگاه‌ها 0 ديدگاه